in

“Twitter katili” olarak tanınan Şiraişi ölüm cezasına çarptırıldı

Japonya’da “Twitter katili” olarak bilinen ve 2017’de 9 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Şiraişi Takahiro (30) ölüme mahkum edildi.

Japonya’da “Twitter katili” olarak bilinen ve 2017’de 9 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Şiraişi Takahiro (30) ölüme mahkum edildi.

Japonya'da "Twitter katili" olarak tanınan Şiraişi ölüm cezasına çarptırıldı
Japonya’da “Twitter katili” olarak tanınan Şiraişi ölüm cezasına çarptırıldı

Kyodo ajansının haberine göre, Tokyo Bölge Adliyesi Taçikawa Mahkemesinde görülen davada, ülkede “Twitter katili” olarak tanınan sanığın davası karara bağlandı.

Karara göre, Ağustos-Ekim 2017 tarihlerinde 5 farklı eyalette, yaşları 15 ila 26 olan 8’i kadın 9 kişiyi öldüren Şiraişi, ölüm cezasına çarptırıldı.

Duruşma hakimi Yano Naokuni yapmış olduğu değerlendirmede, “(Şiraişi’nin işlediği) suçların vahşet seviyesi, Japonya tarihinde az görülür. Sosyal medyanın derinlikleriyle yerleştiği bir toplumda (bu suçlar) insanları bütünüyle sarstı.” diye konuştu.

Sanık avukatlarının, suçların işlendiği süreçte Şiraişi’nin akli dengesinin yerinde olmadığı iddiasına karşı duruşma savcıları,

Şiraişi ölüm cezasına çarptırıldı

Eylül 2018’de hazırlanan iddianame öncesinde 5 ay süren psikolojik testte Şiraişi’nin cezai ehliyete sahip olduğunun belirlendiğini savundu.

Kyodo haber ajansı, Şiraişi’nin, sosyal ağ platformu Twitter’da “intihara eğilimli mesaj yayımlayan” kişilere ulaştığı ve maktulleri kendi rızalarını alarak öldürdüğü iddialarının kanıtlanamadığını kaydetti.

Kararda, önceki duruşmalarda kendine yönelik suçlamaları kabul etmiş olan Şiraişi’nin, kurbanlarını boğarak öldürdüğü ve ceset parçalarını Tokyo’nun Zama ilçesindeki dairesinde sakladığı kaydedildi.

Twitter kuralları değişti

Dava intiharın internet alanında nasıl ele alındığıyla ilgili tartışma da başlatmıştı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey cinayetlere ‘oldukça üzücü’ tepkisini verirken, sosyal ağ devi kurallarında kullanıcıların ‘intiharı ve kendisine zarar vermeyi teşvik etmemesi gerektiğini’ belirten bir değişiklik yapmıştı. 

Kurbanlarından biri daha 15 yaşında olan Şiraişi’nin tek erkek kurbanı ise kaybolan kız arkadaşının peşindeydi.

Bildiri

What do you think?

Bir cevap yazın